Ekonomiczne uwarunkowania przemian cywilizacji

  • Prowadzący:

    prof. dr hab. Małgorzata Mazurek, prof. UAM, dr hab. Tadeusz Janicki

  • Punkty ECTS:

    4

  • Forma zajęć:

    Wykład, 30h

  • Rodzaj zajęć:

    Kierunkowe, obowiązkowe

  • Kiedy:

    II rok, 1 semestr

  • Problematyka zajęć:

    Student zdobywa wiedzę dotyczącą najważniejszych procesów gospodarczych i cywilizacyjnych od epoki odkryć geograficznych do początku XXI oraz zasad periodyzacji i etapów w rozwoju gospodarki i cywilizcji. Student zapoznaje się z rozwojem techniki i technologii, powstawaniem nowych form wytwórczości, transportu i wymiany, genezą i rozwojem systemu kapitalistycznej gospodarki rynkowej oraz ich wpływem na przemiany społeczne i cywilizacyjne. Student zdobywa wiedzę dotyczącą cech charakteryzujących epoki: preindustrialną, industrialną i postindustrialną.

    Student rozumie znaczenie powiązań pomiędzy zjawiskami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi i kulturowymi w procesie kształtowania się i rozwoju cywilizacji industrialnej i postindustrialnej. Dostrzega różnorodność i wielokierunkowość tego procesu, zjawisko przesuwania się centrów gospodarczych i ich replikacji, rosnący wpływ techniki na jednostkę i społeczeństwo oraz wynikające z tego konsekwencje dotyczące życia materialnego i duchowego ludzi w poszczególnych epokach i kręgach cywilizacyjnych. Student rozumie pojęcia i terminy związane z tematyką zajęć.

    Student zdobywa umiejętności gromadzenia informacji, prowadzenia interdyscyplinarnej analizy zagadnień społeczno- gospodarczych, formułowania wniosków oraz prezentacji i obrony stawianych tez. Student rozwija postawę szacunku wobec odmiennych poglądów i w kreatywny sposób wykorzystuje pozyskane informacje i umiejętności do wyjaśniania i oceny minionych i współczesnych procesów społeczno-gospodarczych.

  • Powiązane materiały:

© 2020-2025 LAS - Liberal Arts and Sciences. Wszelkie prawa zastrzeżone. Webdesign M & J Latosińskie