DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Deklaracja Dostępności dla strony internetowej www.las.amu.edu.pl

Centrum Liberal Arts and Sciences UAM zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do Liberal Arts and Sciences.

  • Data publikacji strony internetowej: 2020-04-02.
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: .

Status zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niespełnione wymagania

  • Filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych.
  • Część zdjęć nie posiada opisów.
  • Część odnośników nie zawiera tekstu.
  • Niektóre elementy nie dają kontrastu kolorystycznego.
  • Część komend do nawigacji klawiaturą nie działa.

Powody braku spełaniania wymagań

  • Poprawienie dostępności strony niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego.

Przygotowanie deklaracji dostępności

Oświadczenie sporządzono dnia: 2022-08-22.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2022-08-22.

Skróty klawiaturowe

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Wojciech Nadobnik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 61 829 13 50. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich

Dostępność architektoniczna

  1. W pobliżu wejścia do obiektu znajdują się miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Łącznie 9 miejsc parkingowych, najbliżej położone miejsce od wejścia do obiektu ok. 22 m
  2. Obydwa wejścia główne do budynku posiadają schody wyposażone w poręcze. Dodatkowo przy schodach wejściowych od strony północnej znajduje się pochylnia dla osób poruszających się na wózkach.
  3. Wewnątrz budynku znajdują się schody wyposażone w poręcze po obu stronach. Od strony północnej obiektu znajdują się 3 windy, które obsługują wszystkie kondygnacje. Krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia biegu schodów oznaczone są chropowatą powierzchnią.
  4. W obiekcie znajdują się toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
  1. Łącznie jest 7 toalet dla osób z niepełnosprawnością (parter 2 toalet, I piętro 2 toalety, II piętro 3 toalety). W każdej toalecie zamontowane są przyciski przywołania dla osób z niepełnosprawnościami, skomunikowane z portiernią.
  1. Na system informacji dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi składają się:
  • w salach zainstalowane są pętle induktofoniczne dla osób z niepełnosprawnością słuchu – łącznie 4 sale - 1.71, 1.44, 1.43, 2.122
  • na drzwiach do sal, przy wejściach do toalet, klatek schodowych, pokojach pracowników dydaktycznych oraz administracyjnych w biblotece zainstalowane są tabliczki z numerem pomieszczeń, opisem, zapisanymi w alfabecie Braille’a
  • na holach znajdują się ekrany wyświetlające informacje istotne z punktu widzenia studentów i pracowników UAM
  • w obiekcie znajdują się 3 windy z komunikatorami głosowymi i przyciskami z alfabetem Braille'a
  1. Do obiektu można wejść z psem asystującym bez ograniczeń.
  1. Na klatce schodowej przy głównym wejściu zainstalowano krzesło ewakuacyjne dla osób z niepełnosprawnością.
  1. W auli głównej zamontowano dodatkowy podjazd pod podest katedry dla osób poruszających się na wózkach. Wszystkie sale dydaktyczne wyposażone są w min. jedno miejsca dla osób z niepełnosprawnością

© 2020-2022 LAS - Liberal Arts and Sciences. Wszelkie prawa zastrzeżone. Webdesign M & J Latosińskie