Prof. Krzysztof Skibski: Zaczęliśmy naturalnie od potoczności

Prof. Krzysztof Skibski jest prodziekanem ds. studenckich i kształcenia Wydziału Filologii Polskiej i klasycznej. W ramach Liberal Arts and Sciences prowadzi przedmiot “Język polski jako język nauki”. Poprosiliśmy go o kilka zdań refleksji związanych z prowadzonym przedmiotem. 

Być może właśnie okoliczności pierwszych zajęć z grupą Liberal arts and sciences swoiście wpływają na wzrost naszego entuzjazmu poznawczego. Mamy bowiem od początku świadomość tego, że wieloczynnikowość doświadczanego hic et nunc nie daje się zamknąć schematem. 

Zainicjowaliśmy wspólną pracę, interpretowanie świata w odniesieniu do różnych dyscyplin, specjalistycznych języków, ale też – naszych indywidualności. Dlatego właśnie zajęcia o języku (nauki) rozpoczęliśmy od potoczności, od przyjrzenia się tym słowom, które nas pozornie nie dziwią, od refleksji nad językiem, którym „być może jakoś dałoby się wyręczyć” (jak pisze w pewnym sonecie Piotr Sommer). Zaczerpnęliśmy z poezji, by zastanowić się nad mechanizmami konceptualizacji. W taki bowiem sposób chcielibyśmy tę przygodę kontynuować – zdając sobie sprawę z różnych postaci zapośredniczenia (choćby tego dla nas już oczywistego – wynikającego ze zdalności), dyskutować, poznawać teksty kultury i wpatrywać się w język, którym o wszystkich tych odkryciach mówimy (piszemy).

Jeśli uda nam się stworzyć kilka rozbudowanych, sproblematyzowanych przypisów do codzienności (z zachowaniem form właściwych dla prac naukowych), to pewnie uda nam się też niejedno odkryć w sobie. Zaczęliśmy i – przetarłszy ekrany naszych komputerów – współpracujemy wolni i dość szybcy jednocześnie. 

© 2020-2022 LAS - Liberal Arts and Sciences. Wszelkie prawa zastrzeżone. Webdesign M & J Latosińskie